img

Serwis klimatyzacji samochodowej

Do czego służy klimatyzator samochodowy? 

schemat działania klimatyzacji samochodowejKlimatyzator samochodowy służy do zapewnienia odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz kabiny auta, w ścisłej współpracy z systemem jej ogrzewania i wentylacji. W jaki sposób klimatyzator reguluje wilgotność powietrza wewnątrz pojazdu? Wilgotne powietrze wtłaczane dmuchawą do wnętrza pojazdu przepływa najpierw przez wymiennik zimna, czyli parownik, i schładzając się na nim, wykrapla wilgoć, która w postaci kondensatu (wody) wypływa rurką pod samochód. Schłodzone, a zarazem osuszone powietrze przepływa następnie przez nagrzewnicę i jest na niej ogrzewane lub nie, w zależności od tego, czy ogrzewanie zostało włączone (ręcznie lub automatycznie). Tak czy inaczej, mamy w kabinie powietrze osuszone – zimne, jeśli jest taka potrzeba w lecie, lub ogrzane, jeśli zostało jednocześnie włączone ogrzewanie w chłodnej porze roku. Dzięki osuszającemu działaniu klimatyzatora jest on niezwykle przydatnym urządzeniem do odparowywania wilgoci z szyb wewnątrz kabiny – oczywiście w ścisłej współpracy z układem ogrzewania i wentylacji pojazdu. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie jego sprawności w ciągu całego roku, a nie tylko w okresie upałów panujących w Polsce najwyżej przez 3-4 miesiące.

Ogrzewanie niezależne – Samochody osobowe

ogrzewanie w samochodzie osobowymNiezależne ogrzewanie postojowe do samochodów osobowych – Thermo Top – w czasie postoju, przy wyłączonym silniku podgrzewa korpus silnika i ogrzewa wnętrze samochodu. Ciepło wytwarzane jest w trakcie spalania paliwa w komorze urządzenia, a następnie poprzez wymiennik ciepła przekazywane do układu chłodzącego bloku silnika i dalej do nagrzewnicy samochodu, skąd dzięki wentylatorowi jest wtłaczane poprzez kanały wentylacyjne do wnętrza pojazdu.
Thermo Top można zainstalować w każdym rodzaju samochodu osobowego.

Zalety

Niezależne ogrzewanie postojowe to:

 • komfort „ciepłego startu”: wnętrze Twojego samochodu jest ogrzane jeszcze przed rozpoczęciem jazdy;
 • uruchamianie ciepłego silnika: dzięki temu radykalnie zmniejszasz zużycie paliwa oraz oszczędzasz żywotne elementy silnika;
 • większe bezpieczeństwo: Twoich ruchów nie krępuje grube, zimowe ubranie, a więc możesz szybciej i skuteczniej reagować na wydarzenia podczas jazdy;
 • przejrzyste, wolne od lodu i śniegu szyby: możesz już zapomnieć o uciążliwym, porannym skrobaniu lodu;
 • oszczędność czasu: kiedy inni muszą przygotowywać samochód do jazdy, Ty już jedziesz;
 • ochrona środowiska: największe natężenie szkodliwych gazów jest wydalane w trakcie pierwszej fazy pracy zimnego silnika;

 

serwis klimatyzacji samochodowej warsztat samochodowy siedlceMontujemy gotowe zestawy klimatyzacji nowych do wszystkich typów pojazdów (samochody osobowe-ciężarowe, maszyny budowlane, autobusy, ciągniki rolnicze i inne pojazdy). Zintegrowane pod deską rozdzielczą oraz montowane na dachu pojazdu.

Wykonujemy

U nas kupisz i zamontujesz

 • Spawanie przewodów
 • Napełnianie gazem R134a
 • Uzupełnianie oleju
 • Komputerowy test
 • Płukanie
 • Odgrzybianie
 • Naprawa inst. elektrycznych
 • Uszczelnianie
 • Kontrola szczelności azotem
 • Kompresory
 • Filtry
 • Skraplacze
 • Chłodnice
 • Osuszacze
 • Przełączniki
 • Czujniki
 • Uszczelki
 • Przewody

 

Odgrzybianie:

Klimatyzacja samochodowa dość szybko staje się standardowym wyposażeniem nie tylko drogich samochodów. Zaczynamy ją coraz częściej spotykać w samochodach średniej klasy. Każdy kierowca wie, że klimatyzacja poprawia mu komfort jazdy w upalne dni oraz usuwa zawilgocenie szyb, kiedy na zewnątrz jest dość zimno. I nasza wiedza o tym urządzeniu zwykle na tym się kończy.

Niepokój zaczyna się pojawiać, kiedy po włączeniu „klimy”, szczególnie po długim jej nieużywaniu, wyczuwamy nieprzyjemny zapach pojawiający się we wnętrzu samochodu. Co też stało się w naszym układzie klimatyzacyjnym? Czy ten zapach jest tylko nieprzyjemny, czy też może być szkodliwy? Dla uspokojenia warto powiedzieć, że zjawisko to występuje w 50-60% samochodowych urządzeń klimatyzacyjnych.

Kiedy włączają Państwo swoją klimatyzację, do kabiny przez nawiew mogą dostać się bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. U wielu ludzi wywołują one nieprzyjemne reakcje alergiczne: kichanie, kaszel, łzawienie oczu i inne dolegliwości. Ponadto obecność mikroorganizmów powoduje powstanie niezdrowej woni we wdmuchiwanym do auta powietrzu (specyficzna woń „pleśni”). Dlatego bardzo ważna jest okresowa dezynfekcja układu klimatyzacyjnego w wyspecjalizowanym warsztacie.

Zatem po kolei:

Jednym z elementów klimatyzacji jest umieszczony wewnątrz samochodu tzw. parownik, który odbiera ciepło z opływającego go powietrza. Przy okazji wykrapla się na nim para wodna zawarta w powietrzu, co powoduje, że parownik staje się wilgotny. Niesione z powietrzem pyłki roślin, bakterie, grzyby i pleśnie przyklejają się do wilgotnej powierzchni parownika, tworząc z czasem żywe siedlisko silnie alergizujących i toksycznych dla ludzi zapachów.

Rodzi się zatem pytanie: w jaki sposób możemy się pozbyć tego zapachu? Otóż konieczne staje się dokładne wyczyszczenie całego układu klimatyzacji, a szczególnie parownika. A tu pojawia się problem, gdyż parownik zamontowany jest zwykle dość głęboko w samochodzie, za licznymi osłonami, i dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Ponieważ czynność ta nie jest ani łatwa, ani prosta, mogą przeprowadzić ją tylko wyspecjalizowane serwisy klimatyzacyjne. Po wykonaniu odpowiednich demontaży, w tym filtra przeciwpyłkowego i dmuchawy powietrza pracownicy serwisu przy pomocy sond i urządzenia rozpylającego dokonują dezynfekcji układu środkiem antybakteryjnym. Po kilku godzinach problem przykrego zapachu mamy rozwiązany.

Producenci klimatyzacji zalecają wykonywanie czyszczenia parownika przynajmniej dwa razy w roku. Warto zatem pamiętać, że kiedy podczas jazdy mimo włączonej klimatyzacji czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, winę za nasze samopoczucie może ponosić właśnie nasza wymarzona „klima”.